Administrator
Terraria – zręcznościowa gra komputerowa z otwartym światem z elementami gier RPG, wydana przez niezależne studio Re-Logic 16 maja 2011 roku na platformę Microsoft Windows. Głównymi elementami gry są: wydobywanie surowców, przerabianie ich na na narzędzie lub elementy konstrukcyjne, budowa różnego rodzaju struktur oraz walka z szeroką gamą potworów.
Gra została wydana 16 maja 2011 roku i szacuje się, że sprzedano jej 50 000 egzemplarzy pierwszego dnia, a w szczytowym momencie tego dnia jednocześnie w sieci grało 17 000 użytkowników[10]. W przeciągu tygodnia sprzedaż gry wzrosła do 200 000 egzemplarzy, dzięki czemu Terraria stała się grą o największej sprzedaży tygodnia w systemie Steam, pokonując takie gry jak Wiedźmin 2: Zabójcy Królów czy Portal 2[11]. Gra pozostawała na pierwszym miejscu na liście największej sprzedaży platformy Steam przez kolejne sześć dni, po czym spadła na miejsce drugie[12].
*Rozgrywka
Terraria znana jest ze swojego podobieństwa do gry Minecraft (różni się tym że ma ona tylko dwa wymiary) oraz klasycznych gier wydobywczo-przygodowych, takich jak Metroid[13][14][15]. Podstawowa rozgrywka obejmuje cykl dzień/noc, agresywne nocne potwory takie jak zombie czy latające gałki oczne, budowanie oraz rozwijanie postaci na podstawie wzrostu zdrowia/many i ekwipunku znalezionego podczas wydobywania. Gra posiada grafikę opartą na blokach, która nawiązuje do 16-bitowych sprite'ów obecnych w grach wydawanych na konsolę SNES.
Na początku gry gracz posiada w swoim ekwipunku miedziany topór, miedziany kilof oraz krótki miedziany miecz[16]. Postać posiada 5 serc życia, co odpowiada stu punktowemu zdrowiu (w czasie rozgrywki można je zwiększyć do 400) oraz 0 gwiazd many. Kiedy gracz pierwszy raz pojawia się w nowym świecie, towarzyszy mu specjalna postać NPC zwana Guide, która potrafi wyjaśnić podstawowe mechanizmy gry. Kiedy gracz zbuduje swój pierwszy dom, Guide wprowadzi się do pierwszego wolnego pokoju dla bohaterów niezależnych, jeśli taki pokój zostanie zbudowany.
Podczas pierwszego dnia w grze gracz w głównej mierze zbiera surowce, zwalczając żelowe potwory - slime'y, w losowo wygenerowanym świecie w celu zbudowania schronienia na pierwszą noc. W nocy pojawiają się różne potwory w postaci zombie lub oczu demona, które będą nieustannie atakowały gracza aż do nastania kolejnego dnia. O świcie potwory zaczną uciekać nawet jeśli atakowały właśnie gracza.
Gracz może również uaktywnić na swoim świecie trudny tryb. Wtedy pojawią się na nim o wiele silniejsze bestie, będziemy mieli jednak szansę zdobyć lepsze przedmioty.
Poza podstawowymi mechanizmami gry, Terraria posiada kilka elementów, których nie ma w grach, z których czerpie inspiracje. Poprzez ukończenie określonych zadań (np. pokonując bossa albo zdobywając dodatkowe serce), gracz może zachęcić bohaterów niezależnych, aby zamieszkali pomieszczenia, które zbudują. Mogą to być: Kupiec, Driada, Budowniczy, Handlarz Bronią, Sukiennik, Czarownik, Goblini Majsterkowicz, Mechanik czy Pielęgniarka. Gracz może kupować od nich ekwipunek lub ulepszyć go za monety zdobyte poprzez pokonanie potworów, rozbicie słojów i waz lub znajdowanie skrzyń ze skarbami w wygenerowanym świecie. Każda mapa posiada także wygenerowane biomy z unikalnymi potworami oraz otoczeniem, takie jak:
Underworld (piekło, chtoniczny świat wypełniony lawą pełen demonów i szkieletów)
The Corruption (niebezpieczny, chory nieużytek pełen śmiercionośnych stworzeń oraz szczelin z rzadkimi elementami)
The Hallow (pełne przeciwieństwo The Corruption, kraina pełna śmiercionośnych jednorożców i wróżek)
pustynie (które zawierają piasek i kaktusy)
dżungle znajdujące się nad i pod ziemią (zawierają duże latające owady i stworzenia podobne do muchołówki
Podczas rozgrywki mogą wydarzyć się losowe zdarzenia, takie jak: zaćmienie księżyca, zwiększający w nocy ilość potworów i pozwalający niektórym wejść do budynków gracza czy inwazja goblinów z jednej lub obu stron mapy, którzy maszerują, aby oblężyć dom gracza. Losowo mogą także spadać meteoryty, które gracz może eksplorować i tworzyć z nich zbroję lub broń. Zdarzenia te mogą zostać także wywołąne poprzez zniszczenie orbitujących cieni w naruszonych częściach mapy oraz poprzez tworzenie elementów w pobliżu ołtarzy demonów.
Gracz może także wzywać potężne potwory takie jak Eye of Cthulhu lub Eater of Worlds. Niezależnie od wezwanych potworów każda mapa posiada lochy, które zawierają rzadkie przedmioty i nietypowych przeciwników, a można wejść do nich bezpiecznie tylko po pokonaniu Skeletrona, który broni lochu na danej mapie.
Modyfikowanie gry
Podobnie jak w innych grach, także pasjonaci Terrari tworzą szereg aplikacji modyfikujących grę poprzez np. dodawanie przedmiotów w inwentarzu lub wyświetlanie mapy całego świata. Do najpopularniejszych należą[potrzebne źródło]:
MoreTerra - aplikacja ta pozwala na wygenerowanie mapy swojego świata i zapisanie jej w pliku graficznym
TerrariViewer - aplikacja ta pozwala na edycje postaci gracza oraz jego inwentarza
TEdit - aplikacja pozwala na wygenerowanie i edycję mapy
Omnitool - aplikacja pozwala na wygenerowanie podglądu mapy i wygenerowanie specjalnych światów (obecnie Planetoids i Dungeon)
Offline